zapis daty

zapis daty
29.06.2009
29.06.2009
Pragnę zadać pytanie, na które odpowiedź częściowo została już udzielona, mianowicie pytanie dotyczącego poprawnego zapisu dat. Wielki słownik języka polskiego z 2003 r. podaje jako poprawny zapis daty: 12.5.2002 r. Która forma jest poprawna: 12.5.2002 r. czy miesiąc wyrażony cyfrą 5 powinien być poprzedzony cyfrą 0 – 12.05.2002 r.?
O zapisie, w którym pierwsze dziewięć miesięcy roku jest oznaczane pojedynczą cyfrą, nie powiemy, że jest niepoprawny, lecz raczej mniej funkcjonalny od zapisu z użyciem zera wiodącego. Stosowanie zapisu bez zera wynika z chęci estetyzacji zapisu daty przez pomijanie tzw. zer nieznaczących. Tego rodzaju zapisy można spotkać zarówno w internecie, jak i na płytach nagrobnych. Jednakże zapis z użyciem zera wiodącego ma co najmniej dwie przewagi w stosunku do swego jednocyfrowego rywala. Po pierwsze, kiedy datę z jednocyfrowym miesiącem zestawia się w pionowych rubrykach tabeli z datą wyrażoną dwiema cyframi, nie da się tego typu zapisów ustawić w taki sposób, by odpowiednie elementy daty stały równo pod sobą, a kropki miedzy elementami daty stanowiły niewidoczne pionowe linie. Zakłóca to odbiór tego typu zestawień. Po drugie, w cyfrowym zapisie daty z użyciem cyfr arabskich dopuszcza się możliwość opuszczenia roku, jeśli data roczna została podana w tekście wcześniej, por. „11.07.1919 r. zniesiono granicę celną między Poznańskiem i resztą Polski, a 30.07 w miejsce marki niemieckiej wprowadzono w Wielkopolsce markę polską”. Abstrahując od faktów historycznych, wyobraźmy sobie sytuację, że pierwsze wydarzenie odbyło się, powiedzmy, 2 stycznia 1919 r., a drugie – 1 lutego. Wówczas daty w powyższym zdaniu otrzymałyby następujący zapis: „2.1.1919 r. zniesiono granicę celną między Poznańskiem i resztą Polski, a 1.2 w miejsce marki niemieckiej wprowadzono w Wielkopolsce markę polską”. O ile pierwsza data nie budzi wątpliwości, o tyle druga nie jest oczywista na pierwszy rzut oka.
W dokumentach urzędowych idzie się jeszcze dalej i zerem wiodącym poprzedza się także cyfry oznaczające pierwsze dziewięć dni miesiąca. Czyni się tak w celu utrudnienia fałszowania dokumentów przez wstawienie dodatkowej cyfry na początku zapisu.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego