zapis daty

Pragnę zadać pytanie, na które odpowiedź częściowo została już udzielona, mianowicie pytanie dotyczącego poprawnego zapisu dat. Wielki słownik języka polskiego z 2003 r. podaje jako poprawny zapis daty: 12.5.2002 r. Która forma jest poprawna: 12.5.2002 r. czy miesiąc wyrażony cyfrą 5 powinien być poprzedzony cyfrą 0 – 12.05.2002 r.?
O zapisie, w którym pierwsze dziewięć miesięcy roku jest oznaczane pojedynczą cyfrą, nie powiemy, że jest niepoprawny, lecz raczej mniej funkcjonalny od zapisu z użyciem zera wiodącego. Stosowanie zapisu bez zera wynika z chęci estetyzacji zapisu daty przez pomijanie tzw. zer nieznaczących. Tego rodzaju zapisy można spotkać zarówno w internecie, jak i na płytach nagrobnych. Jednakże zapis z użyciem zera wiodącego ma co najmniej dwie przewagi w stosunku do swego jednocyfrowego rywala. Po pierwsze, kiedy datę z jednocyfrowym miesiącem zestawia się w pionowych rubrykach tabeli z datą wyrażoną dwiema cyframi, nie da się tego typu zapisów ustawić w taki sposób, by odpowiednie elementy daty stały równo pod sobą, a kropki miedzy elementami daty stanowiły niewidoczne pionowe linie. Zakłóca to odbiór tego typu zestawień. Po drugie, w cyfrowym zapisie daty z użyciem cyfr arabskich dopuszcza się możliwość opuszczenia roku, jeśli data roczna została podana w tekście wcześniej, por. „11.07.1919 r. zniesiono granicę celną między Poznańskiem i resztą Polski, a 30.07 w miejsce marki niemieckiej wprowadzono w Wielkopolsce markę polską”. Abstrahując od faktów historycznych, wyobraźmy sobie sytuację, że pierwsze wydarzenie odbyło się, powiedzmy, 2 stycznia 1919 r., a drugie – 1 lutego. Wówczas daty w powyższym zdaniu otrzymałyby następujący zapis: „2.1.1919 r. zniesiono granicę celną między Poznańskiem i resztą Polski, a 1.2 w miejsce marki niemieckiej wprowadzono w Wielkopolsce markę polską”. O ile pierwsza data nie budzi wątpliwości, o tyle druga nie jest oczywista na pierwszy rzut oka.
W dokumentach urzędowych idzie się jeszcze dalej i zerem wiodącym poprzedza się także cyfry oznaczające pierwsze dziewięć dni miesiąca. Czyni się tak w celu utrudnienia fałszowania dokumentów przez wstawienie dodatkowej cyfry na początku zapisu.
Adam Wolański