100 gramów

Dzień dobry,

jak należy określać w przepisach kulinarnych ilości składników: 100 gramów czy 100 gram mąki?

Wydaje się, że forma  gram jest w tym przypadku niepoprawna.

Pozdrawiam

Marzanna

Tak,  oczywiście, forma gram jest tu niepoprawna. Jest to mianownik liczby pojedynczej i może być użyta tylko z liczebnikiem jeden (1 gram). W połączeniu z liczebnikiem 100 wymagany jest dopełniacz liczby mnogiej, a zatem poprawnie powiemy: 100 gramów

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski