20% przypadków jest…

Jak powinno się poprawnie napisać: „20% przypadków jest powodowanych przez coś”, czy „20% przypadków jest powodowane przez coś"? A może jeszcze inaczej?
Monika Sikorska
Poprawna konstrukcja brzmi: „20% przypadków jest powodowanych przez coś”. W odwrotnym szyku, a więc z orzeczeniem przed liczebnikiem, dostępne byłyby dwie możliwości, np. „Przez deszcze powodowanych jest 20% wypadków” albo „Przez deszcze powodowane jest 20% wypadków”. Zob. Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN, str. 1674, lub Słownik poprawnej polszczyzny PWN, str. 298, lewy łam.
Mirosław Bańko