2000-letni

Proszę o wyjaśnienie, czy poprawna jest forma 2000-letni (np. okres panowania). Analogicznie do 1000-letniego. Jeśli taki zapis jest poprawny, to jak to przeczytać?
Serdecznie pozdrawiam
DR
Słowa 2000-letni nie da się przeczytać, co może być argumentem za tym, żeby z niego zrezygnować. Ale proszę się zastanowić, czy warto. Bądź co bądź jest to zapis poręczny i zrozumiały. Nie wszystko, co się daje zapisać, jest łatwe do przeczytania (por. choćby niektóre formuły matematyczne).
Mirosław Bańko