3,5-procentowy

Czy zasady dotyczące łączenia liczebników (wyrażonych cyframi) z przymiotnikami (chodzi mi tu o pisownię z łącznikiem, np. 3-majowy) obowiązują także wtedy, gdy mamy do czynienia z ułamkiem, np. 1/3-oktawowy? Jak ten problem należy rozwiązywać w wypadku wyrazów krotność czy krotny? Czy np. forma 2,7-krotność jest poprawna?
Zapisy z łącznikiem nie budzą wątpliwości, gdy dają się odczytać. Bez wahania napiszemy więc 3-procentowy, co czyta się trzyprocentowy, a nawet 3,5-procentowy, co czyta się łatwo, ale zapisuje słowami trudniej – trzyipółprocentowy. Zapis 1/3-oktawowy może być użyteczny w tekście pisanym, ale jeśli ktoś zamierza ten tekst odczytywać, lepiej, żeby zastosował inną konstrukcję, np. o wielkości 1/3 oktawy. Forma 2,7-krotność też nie nadaje się do odczytania, a tym bardziej do zapisania słowami. Nie chcemy tu twierdzić dogmatycznie, że jeśli czegoś nie można łatwo odczytać, to jest to wadliwie zapisane (kontrprzykładem mogą być rozmaite formuły matematyczne, chemiczne itp.), niemniej jednak warto mieć na uwadze możliwość głośnego odczytania tekstu, np. na wykładzie.
Mirosław Bańko