3-punktowy

Szanowni Eksperci,
na stronach Poradni przeczytałam, że przy tworzeniu skrótu od słowa punkt równie ważny jak zasada jest zwyczaj językowy tolerujący zapis skrótu z kropką. Czy zatem skrót od wyrażenia 3-punktowy może być zapisany 3-pkt.? Dodam może jeszcze, że wyrażenie to używane jest do określenia liczby punktów światła w lampie.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Joanna
Wcześniejsza porada dotyczyła pisowni skrótu od słowa punkt, a nie od 3-punktowy. Skoro np. zapisów stumetrowy ani 100-metrowy nie możemy zamienić na 100-m, to i zapis 3-pkt. trudno mi uznać za poprawny. Gdyby w danym tekście przymiotniki typu 3-punktowy występowały bardzo często, zwłaszcza w układach tabelarycznych, we wzorach lub innych zapisach sformalizowanych i wymagających zwięzłości, to autor mógłby się umówić z czytelnikami, że będzie je skracał do 3-pkt., ale byłaby to ich – autora i czytelników – jednorazowa umowa, nie oparta na regułach pisowni.
Nawiasem mówiąc, choć autorzy książek piszą czasem: „Umówmy się, że…” albo „W tej sytuacji będzie umownie stosowany termin…”, to czytelnicy nie są równorzędnymi partnerami autora – nie mogą przecież negocjować umowy! Tym bardziej więc, pisząc coś dla kogoś (a nie dla siebie), należy myśleć o wygodzie tej osoby.
Mirosław Bańko, PWN