40-milionowy

Jak powinien wygladac poprawny zapis zdania „Czterdziestomilionowy egzemplarz samochodu Peugeot zszedł z taśmy” z uwzglednieniem cyfr? Czy „40. milionowy egzemplarz samochodu…”? Czy w tym wypadku jest to liczebnik porzadkowy i piszemy go z kropką? Czy też „40-milionowy egzemplarz samochodu”?
Dziekuje.
M. Szefler
Użycie kropki nie wchodzi w rachubę, gdyż słowo czterdziestomilionowy nie zawiera liczebnika porządkowego (pochodzi ono od wyrażenia czterdzieści milionów, a nie od czterdziesty milion). Dywiz jest spotykany w złożeniach liczebnikowo-rzeczownikowych (np. 40-stronicowy) i może też wystąpić w zapisie 40-milionowy, zwłaszcza że słowo milion ma pewne cechy rzeczownika (obok, oczywiście, pewnych cech liczebnikowych). Namawiałbym Panią jednak do zachowania formy pełnej. Czterdziestomilionowy to słowo wprawdzie dość długie, ale właśnie o to chodzi! Niech czytelnicy widzą, że liczba samochodów wyprodukowanych przez firmę Peugeot, jest co najmniej tak duża, jak długie jak słowo, które się do niej odnosi.
Mirosław Bańko