40+

Dzień dobry!

W telewizji w kontekście szczepień pisano i mówiono o osobach 40+. Moim zdaniem powinno się mówić o osobach powyżej 40 roku życia/powyżej 40 lat lub osobach mających ponad 40 lat. Co do pisowni -- domyślam się, że chodzi o oszczędność miejsca, jednak czy można to zapisać inaczej? Na przykład:  osoby >40 albo  osoby 40<?

Szanowny Panie,

formuła 40+, 50+ itd. oznaczająca wiek powyżej tego, na który wskazuje liczebnik, przyjęła się Polsce już jakiś czas temu: widnieje na opakowaniach kosmetyków, w reklamach różnego rodzaju usług itd., a teraz trafiła do ogłoszeń związanych ze szczepieniami. Jest ona wygodna ze względu na skrótowość i wyrazistość przekazu. Oczywiście, można posługiwać się też wyrażeniami typu osoby powyżej 40 roku życia, jednak są one długie i z tego powodu nie nadają się na paski informacyjne w telewizji czy na etykiety kremów.

Sposób oznaczania wartości wieku za pomocą symboli matematycznych: ˂, ˃ nie przyjął się w tekstach innych niż równania, zadania itd. i nic nie wskazuje na to, że się przyjmie.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski