90.B.4

Wstęp do SO PWN (90.B.4):
Powiedziała, że ma nas dość i obróciwszy się na pięcie, wyszła.
Powiedziała, że ma nas dość i, obróciwszy się na pięcie, wyszła.

Czy w obu przykładach nie brakuje obowiązkowego przecinka po zdaniu podrzędnym? Przeróbmy nieco te przykłady:
Powiedziała, aby się odwróciła, i wyszła. (= Odwróć się, wychodzę!)
Powiedziała, aby się odwróciła i wyszła. (= W tył zwrot i wynocha!)

Nie wyobrażam sobie braku przecinka w pierwszym z nich.
Myślę, że w zdaniach zacytowanych z WSO rzeczywiście brakuje przecinka po słowie dość. Co więcej, przypuszczam, że gdyby ten przecinek dostawić, redakcja nie zamieściłaby drugiego przykładu, ze spójnikiem i obustronnie wydzielonym przecinkami, tylko posłużyła się innym zdaniem, choćby: „Powiedziała coś i, obróciwszy się na pięcie, wyszła”. Jak wynika z komentarza zamieszczonego w słowniku, równie dobre – a nawet lepsze, bo nie obciążone jakąś szczególną intencją komunikacyjną – byłoby to zdanie w postaci: „Powiedziała coś i obróciwszy się na pięcie, wyszła”. Gdyby chcieć jeszcze silniej wydzielić imiesłowowy równoważnik zdania, można by użyć myślników: „Powiedziała coś i – obróciwszy się na pięcie – wyszła”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski