Wessex

Witam,
bardzo proszę o pomoc w odmianie nazwy Wessex (chodzi o historyczne królestwo). Chciałam przyjąć pisownię oryginalną z x na końcu. Jak jednak poprawnie odmienić Wessex: „Byliśmy w Wessex” czy „Byliśmy w Wesseksie”? „Mercja graniczyła z Wessex” czy „Mercja graniczyła z Wesseksem”? Czy można zastosować odmianę z ks, a w pozostałych przypadkach zostawić oryginalny x?
Pozdrawiam
Nazwę należy odmieniać, a więc: „Byliśmy w Wesseksie”, „Mercja graniczyła z Wesseksem”. Jeśli chodzi o pisownię, pomoc nie jest już chyba potrzebna, bo Rada Języka Polskiego pod koniec zeszłego roku uznała, ze pisać można dwojako: albo zachowując końcowe -x, albo zamieniając je na -ks-, i to w każdym przypadku zależnym! Wprawdzie chyba jeszcze żaden słownik tej uchwały nie uwzględnił, pewnie jednak to tylko sprawa czasu.
Może więc Pani pisać też „Byliśmy w Wessexie”, „Mercja graniczyła z Wessexem”, ale w mianowniku tylko z -x, np. „Wessex leżał na południu Brytanii”.
Sugeruję jedynie, żeby stosować jednolity zapis w obrębie danego tekstu: albo z zachowaniem -x w zakończeniu, albo ze spolszczeniem do -ks-.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski