meczó czy meczy?

 
meczó czy meczy?
26.12.2009
Dzień dobry!
Ostatnimi czasy usłyszałem, iż można mówić nie tylko meczów, ale również meczy. Moim zdaniem jedyną poprawną formą w liczbie mnogiej od wyrazu mecz jest forma meczów. Meczyć może co najwyżej koza. Czy mam rację?
Pozdrawiam!
Koza może meczeć, nie meczyć, ale nie w tym rzecz. System gramatyczny polszczyzny dopuszcza zarówno formę meczów, jak i meczy. Proszę zwrocić uwagę, że mówimy mieczy, rzadziej mieczów, co więcej – obie formy są obecne w słownikach, a to przecież jest przykład analogiczny.
Jeśli więc nie gramatyka dyskwalifikuje formę meczy, to co? Norma skodyfikowana w słownikach, oparta z jednej strony na tradycji, z drugiej na niedokładnym rozeznaniu się w zwyczaju językowym. Zwyczaj językowy, jak zawsze, jest zróżnicowany, ale nawet w polszczyźnie pisanej forma meczy występuje na tyle często, że należałoby ją uznać za rzadszy, być może potoczny wariant formy meczów.
Mirosław Bańko, PWN
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!