Włoszczowa

 
Włoszczowa
6.05.2002
W moim młodzieżowym wieku mówiło się o mieście WŁOSZCZOWA, że jadę do WŁOSZCZOWY, coś mieści się we WŁOSZCZOWIE, obecnie bardzo często słyszę, że jadę do WŁOSZCZOWEJ, lub coś mieści się we WŁOSZCZOWEJ. Jeśli chodzi o rodzaj żeński, to dlaczego nie mówi się WARSZAWEJ, CZĘSTOCHOWEJ, lub idę po mleko do KROWEJ?
Nadal normą jest odmiana rzeczownikowa: Włoszczowa, Włoszczowy, Włoszczowie itd. Trudno jednak dziwić się użytkownikom polszczyzny, że mylą się im wzory odmiany, gdyż podobnie brzmiące nazwy odmieniają się raz tak, raz inaczej. Tak jak Włoszczowa odmienia się np. Jabłonna, Miłosna, Wiązowna, Wschowa, Kudowa i oczywiście wymienione przez Pana Warszawa i Częstochowa. Natomiast przymiotnikowo odmienia się Istebna (stąd do Istebnej, przez Istebną, w Istebnej), a także np. Kolbuszowa i Biała Podlaska. Słowo Jeziorna odmieniamy rzeczownikowo, gdy chodzi o nazwę miejscowości (do Konstancina-Jeziorny), ale przymiotnikowo, gdy chodzi o nazwę rzeki (nad brzegiem Jeziornej). Dobrze, że o rzece można też mówić Jeziorka – to pomaga uniknąć pomyłek.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!