Hummus czy humus?

Szanowna Poradnio!
Pasta ze zmielonej ciecierzycy z sezamem to hummus czy humus? Dotychczas przeważała pisownia z podwójnym m (choć nigdy nie pojawiła się w słowniku ortograficznym), ale zauważyłam, że na Państwa stronie w SJP jest już humus z jednym m (w tym właśnie znaczeniu).

Serdecznie pozdrawiam
Mira
Nazwa hummus / humus wywodzi się z języka arabskiego (الحمص ‘ciecierzyca’), który – jak wiadomo – nie posługuje się alfabetem łacińskim. Dlatego trzeba było ją zaadaptować do polszczyzny. Zapis przez jedno m wydaje się najbardziej uzasadniony, gdyż odpowiada wymowie. Zapis przez dwa m pojawił się w naszym języku najprawdopodobniej pod wpływem angielszczyzny. Skoro słownik ortograficzny zamieszcza wyłącznie formę humus, to tę właśnie należy uznać za skodyfikowaną.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski