Joe

Szanowni Państwo,

czy amerykańskie imię Joe należy odmieniać? Wizyta Joe Bidena w Polsce czy Joego Bidena?

Z wyrazami szacunku

Adam Brańko

Szanowny Panie,

o tym, czy (i jak) odmieniać dane imię (lub nazwisko) w polszczyźnie, decyduje jego zakończenie fonetyczne. Jeśli nazwa kończy się na taką głoskę (nie: literę), która występuje w zakończeniu polskich wyrazów podlegających odmianie, to ją odmieniamy. Imię Joe wymawiamy (w przybliżeniu) jako [dżo] lub [dżou] – jego zakończenie nie przypomina więc zakończenia polskich rzeczowników i przymiotników. Dlatego pozostaje nieodmienna.

Formy: Joe, Joego itd. byłyby poprawne, gdyby końcowe e było wymawiane.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski