Rusek

Szanowni Państwo!
Nie mogę znaleść w internecie ani na Państwa stronach www wyjaśnienia słowa rusek określającego Rosjanina. Rusek jest to słowo b. często używane w j. polskim, ale pominięte w słownikach. W jakich sytuacjach wyraz ten jest używany? Czy jest to określenie obraźliwe i czy użycie go ma na celu obrazę innej osoby? Czy może jest to potoczne określenie osoby z pochodzenia Rosjanina?
Mam nadzieję, że będziecie Państwo w stanie udzielić mi odpowiedzi na to pytanie. Za co z góry jestem ogromnie Państwu wdzięczny.
Z poważaniem
Fiodor Griniewicz
Podaję fragmenty hasła za Innym słownikiem języka polskiego PWN: „Rusek (…) W znaczeniu 2 słowo pisane małą literą. 1 Niektórzy mówią Rusek o osobie pochodzącej z terenu byłego ZSRR. Słowo potoczne, wyrażające lekceważenie lub pogardę. (…) 2 Uczniowie mówią rusek o języku rosyjskim jako przedmiocie szkolnym lub o lekcji tego przedmiotu. Słowo potoczne”.
Mirosław Bańko