AISEC

Witam serdecznie!
Moi znajomi z organizacji AIESEC są przekonani, że owego skrótu nie powinno się odmieniać. Czy tak jest faktycznie, a jeżeli tak, dlaczego? Powinno się mówić znajomi z AIESEC-u czy znajomi z AIESEC?
Pozdrawiam
Jeżeli Pani znajomi nie chcą odmieniać skrótu swojej organizacji, to niech go nie odmieniają. Prawdopodobnie to oni głównie kształtują zwyczaj, więc ich stanowisko może się stać ogólnojęzykową normą. W zasadzie jednak podobnie zbudowane skrótowce mogą być odmieniane, por. BASIC-u, CIS-u, CWKS-u. Ostatni przykład pokazuje, że nawet akcent na ostatniej sylabie formy podstawowej nie „zabezpiecza” przed odmianą. Można tylko powiedzieć, że jeśli AIESEC ma akcent oksytoniczny, to nieodmienianie go jest bardziej uzasadnione, niż gdyby był akcentowany na przedostatniej sylabie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski