AS Roma i in.

Czy należy odmieniać nazwy takich klubów sportowych, jak AS Roma, AC Milan, Aston Villa? Np. „Przegraliśmy mecz z AS Roma” czy „…z AS Romą”?
Można zauważyć, iż sprawozdawcy sportowi zwykle nie odmieniają pełnych nazw (mówiąc np. mecz z AS Roma, z AC Milan), odmieniają zaś ich formy skrócone (mecz z Romą, z Milanem). Jest to oczywiście niekonsekwencja, nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by odmieniać te nazwy również w pełnej formie, np. do AS Romy, o AS Romie, do AC Milanu, o AC Milanie. Przy okazji warto nadmienić, iż nawet skrótowiec AS, jako zakończony w wymowie na spółgłoskę, mógłby być odmieniany (z AS-em Romą!), lecz nie musi, więc chyba lepiej pozostawić go w postaci nie odmienianej.
Aston Villa to nazwa dzielnicy Birmingham lub skrócona nazwa klubu (formą pełną jest Aston Villa FC), odmieniamy ją następująco: do (ku, o) Aston Villi, przez Aston Villę, z Aston Villą.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski