Abu Bakr, Abu Bakra, Abu Bakrowi itd.

Jaka będzie deklinacja takich nazwisk jak Bakr (dokładniej Abu Bakr).
Człon pierwszy pozostawiamy w postaci mianownikowej (ma zakończenie -u), drugi – ponieważ kończy się na spółgłoskę – obowiązkowo odmieniamy (D. Abu Bakra, C. Abu Bakrowi, N. Abu Bakrem, Ms. Abu Bakrze (tutaj alternacja r // rz). Potwierdza to uzus: Pokazali mi zdjęcie mojego byłego męża i zapytali, czy go rozpoznaję. Okazało się wtedy, że byłam żoną najbardziej niebezpiecznego człowieka na świecie. Ze złości rozwaliłam szybę w oknie – opowiada Saga al-Dulaimi, która w 2018 r. wyszła za Abu Bakra al-Baghdadiego, samozwańczego kalifa tzw. Państwa Islamskiego; Zamachowiec, który próbował dokonać ataku na Polach Elizejskich, złożył przed zamachem hołd przywódcy organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (IS) Abu Bakrowi al-Bagdadiemu).
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie