Akcent nazw i imion biblijnych

 
Akcent nazw i imion biblijnych
6.07.2020
Szanowni Państwo,
szukam zasad dotyczących akcentowania nazw i imion biblijnych, teraz szczególnie interesuje mnie Jozue (JozUe czy JOzue?) oraz Kanaan (KAnaan, KaNAan czy KanaAN?). Z ciekawości sprawdzałam nagrania Biblii Audio i kazania dostępne online – i mam wrażenie, że każdy wymawia, jak chce. Które wersje akcentowania są uznane za poprawne w polszczyźnie? Gdzie szukać odpowiedzi na podobne dylematy?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku,
M.N.
Nowy słownik popranej polszczyzny PWN nie kodyfikuje, niestety, akcentu wielu biblijnych nazw własnych osobowych i geograficznych. Tak dzieje się właśnie w wypadku imienia Jozue (brak w ogóle takiego hasła w NSPP) oraz nazwy Kanaan (w NSPP jest to hasło, lecz brak informacji o akcencie). Nie można też podać jednoznacznej reguły odnoszącej się do wszystkich tego typu nazw. Wpływ na miejsce akcentu ma tu bowiem albo tradycja, albo współczesne tendencje akcentuacyjne. Niektóre nazwy akcentujemy paroksytonicznie, np. Betlejem (nie: Betlejem) czy Nazaret (nie: Nazaret), inne mają akcent oboczny, np. Jerozolima lub Jerozolima, Jeruzalem lub Jeruzalem. Co się tyczy nazw przytoczonych w pytaniu, to na pewno błędem nie będzie akcentowanie Jozue oraz Kanaan.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!