Aksel

Jak będzie brzmiała poprawna forma wołacza imienia Aksel? Akslu?
Rzeczownik pospolity aksel gubi -e- w odmianie: D. aksla, C. akslowi itd. Natomiast imię norweskiego łyżwiarza Axela (!) Paulsena (od którego pochodzi nazwa tego skoku) zachowuje -e-. Wprawdzie mamy tu różnicę w pisowni (x vs. ks), ale ponieważ nie wpływa ona na odmianę nazwy pospolitej (por. aksla i axla), nie powinna też wpływać na odmianę nazwy własnej. Skoro zatem Axela, to i Aksela, a skoro Aksela, to w wołaczu Akselu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski