Albanese

Dzień dobry.

Nowy premier Australii, o włoskim pochodzeniu nazywa się Anthony Albanese. Jak powinno odmienić się to nazwisko Albanese'a, Albanese'ego  czy może można pozostawić nieodmienione?

Wszystko zależy od wymowy nazwiska. Jeśli wymawiamy końcowe e, to nazwisko wpisuje się we wzorzec przymiotnikowy i wówczas odmieniamy je następująco: D.   Albanesego, C. Albanesemu, B. = D., N. Albanesem, Ms. (o) Albanesem. Jak widać, w zapisie tych form nie pojawia się apostrof.

Jeśli zaś nie wymawiamy końcowego e, to nazwisko wpisuje się we wzorzec rzeczownikowy: D. Albanese'a, C. Albanese'owi, B. = D., N. Albanese'em, Ms. (o) Albanesie

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski