Album warszawskie

Proszę o pomoc w zapisie i odmianie tytułu Album warszawskie. Czy drugi wyraz powinno się pisać dużą literą? Czy poprawna jest odmiana w Albumie warszawskiem?
W tytułach książek tylko pierwszy wyraz zapisujemy wielką literą, podany zapis jest więc prawidłowy. Wyraz album występuje tu w rodzaju nijakim, zgodnym z jego łacińskim pierwowzorem (taki rodzaj mają też np. akwarium, seminarium). Album zmienił rodzaj na męski w XIX wieku, a sporadycznie używano go w rodzaju nijakim jeszcze w początkach minionego stulecia. Przymiotnik musi uzgodnić formę gramatyczną z towarzyszącym mu rzeczownikiem, stąd forma Album warszawskie, którą nosi tytuł dzieła K. W. Wójcickiego wydanego w r. 1849 (tenże wydał również Album literackie). Przymiotnika warszawskie nie należy mylić z rzeczownikiem Warszawskie ‘region warszawski’. Poprawnie odmieniamy w Albumie warszawskim.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski