Ale dziś ciapa!

Często słyszę w swoich stronach (Śląsk) jak o typowej jesiennej pogodzie – błocie po deszczu mówi się ciapa: „Ale dziś ciapa” itp. Wydawało mi się, że to słowo stosowane jest powszechnie w całej Polsce, tymczasem w sprawdzanych przeze mnie słownikach pod hasłem ciapa widnieją tylko synonimy ofermy. Tak więc czy stosowanie tego słowa w ogólnopolskich pismach można uznać za błąd i traktować te słowo wyłącznie jako regionalizm?
Użycie regionalizmu w ogólnopolskim periodyku nie musi być błędem, może być świadomym zabiegiem stylistycznym. Zresztą ciapa w znaczeniu, o którym Pani pisze, powinna być zrozumiała w każdym regionie Polski ze względu na notowane w słownikach słowo ciapać, por. u Doroszewskiego: „iść powoli, niezgrabnie, po błocie, po płytkiej wodzie, po kałużach”. Regionalizmów nie trzeba unikać, jeśli ich użycie nie wiąże się z ryzykiem nieporozumienia i nie powoduje dysonansów stylistycznych.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski