Ale z ciebie numer!

Zastanowiła mnie kwestia pisowni słowa numer w D lp. Słownik PWN podaję jedynie formę numeru, co nie budzi moich zastrzeżeń przy przyjęciu znaczenia numer jako liczby czy przedmiotu opatrzonego jakąś liczbą. Jednak numer potocznie oznacza również łobuziaka. Wydaje mi się, że w tym znaczeniu powinno brzmieć numera. Dostrzegam analogię ze słowem fenomen, gdzie stosujemy formy fenomenu (zjawisko zadziwiające) lub fenomena (człowiek uzdolniony). Czy mam rację?
Tak. Skoro wymieniony słownik uwzględnił osobowe znaczenie słowa numer, to w dopełniaczu powinien podać dla niego formę numera. Podobnie aparatu (urządzenia), lecz aparata (człowieka). Tak samo modelu i modela (z analogiczną różnicą znaczeń). I oczywiście fenomenu i fenomena, o czym Pan sam napisał.
Mirosław Bańko, PWN