Alumn

Szanowni Państwo,
pewna organizacja studencka używa sformułowań typu Pani minister jest alumnem naszej organizacji, dlatego będziemy rozmawiać o studenckich strajkach.
Zastanawiam się, czy słowo alumn zostało użyte właściwie. Znaczenia podane w SJP nie bardzo tu pasują, bo chodzi zapewne o to, że pani minister należała niegdyś do tej organizacji. Jeśli to słowo nie jest właściwe, czy istnieje jakieś lepsze określenie? (poza opisowym: były członek).

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Rzeczywiście, określenie alumn zupełnie nie pasuje do kontekstu, który Pan przywołał.
Współcześnie alumn to inaczej kleryk, a więc student katolickiego seminarium duchownego. Dawniej alumnem nazywano też wychowanka jakiejś szkoły. W żadnym wypadku więc alumn nie łączy się z rzeczownikiem organizacja – można być alumnem jakieś szkoły, uczelni, ale nie organizacji.
O kimś, kto należy do jakiegoś stowarzyszenia, mówimy: członek (o kobiecie: członkini).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski