Wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko, co dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Myślnik jako oznaczenie antonimii

  29.01.2022

  Jak należy zapisywać wyrazy przeciwstawne (typu: miłość-nienawiść, prawda-fałsz). Podobno najlepiej z półpauzą bez odstępów, ale znana chińska koncepcja yin-yang (koncepcja paradoksu) jest zapisywana z dywizem.

  Pozdrawiam

 • Sz.P.

  28.01.2022

  Dzień dobry,

  Mam pytanie odnośnie skrótu od zwrotu grzecznościowego Szanowni Państwo.

  Czy między skrótami stawiamy spację? Który zapis jest poprawny Sz.P. czy Sz. P.?

  Z góry dziękuje za odpowiedz.

 • Nazwa akcji w cudzysłowie

  28.01.2022

  Dzień dobry!

  W jaki sposób napiszemy nazwy akcji, np. inicjatorka akcji „Niech żyją!”. Czy właściwszy będzie cudzysłów, czy kursywa?


  Z nieustającym szacunkiem

  Mira

 • Nietypowy (nie)cytat w cytacie

  28.01.2022

  Dzień dobry,

  czy didaskalia przerywają cytat ujęty w cudzysłów? Podam taki przykład wypowiedzi dialogowej:

  - Powiem im tak: "Drodzy przyjaciele chrześcijanie - z naciskiem na "chrześcijanie" - coś wam wytłumaczę..."

  Czy chrześcijanie w didaskaliach wymagają użycia cudzysłowu ostrokątnego jako oznaczenia cytatu zagnieżdżonego, czy też może być użyty ponownie cudzysłów apostrofowy?


  Z góry dziękuję za odpowiedź

  stała czytelniczka Poradni


 • NajaNai

  26.01.2022

  Dzień dobry. Chciałabym zapytać o odmianę imienia dziewczynki: Naja. Jak będzie ono brzmiało w dopełniaczu: Nai (analogicznie do MajaMai) czy Naji? Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

 • Przecinek przed jeśli nie

  26.01.2022

  Szanowni Językoznawcy!

  Mam problem z następującym zdaniem: Fanom serialu zwyczajnie należy się, jeśli nie kilka kolejnych sezonów, to przynajmniej podsumowujący całość odcinek specjalny. A konkretnie – z przecinkiem przed jeśli. Czy faktycznie powinien tam być? Jakieś to jeśli inne tutaj niż zazwyczaj, a z drugiej strony bez przecinka wygląda to dziwnie.

  Pozdrawiam,

  Anna

 • wideomarketing

  26.01.2022

  Dzień dobry!

  Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu „sporu”, który zapis jest poprawny „wideomarketing” czy „wideo marketing”. Ten pierwszy, prawda?

  Pozdrawiam

 • Przymiotnik od wolontariatu

  25.01.2022

  Szanowni Państwo,

  zwracam się z prośbą o rozstrzygnięcie, jaki przymiotnik jest poprawny dla określenia działalności w ramach wolontariatu — działalność wolontaryjna czy wolontariacka?


  Łączę wyrazy szacunku

 • Na ile

  25.01.2022

  Dzień dobry,

  czy użycie wyrażenia „na ile” w zdaniach typu: „W skali od 1 do 10, na ile Ci to przeszkadza?” lub „nie wiem, na ile można mu zaufać” jest poprawne? W „Słowniku języka niby- polskiego” Walerego Pisarka na stronie 61 jest to opisane jako błąd (http://mbc.malopolska.pl/Content/83901/pisarek_slownik_1978.pdf), jednak trzeba dodać, że jest to słownik z 1978 roku. Będę wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości.


  Pozdrawiam

  Justyna

 • Proste, że tak

  25.01.2022

  Witam.

  Od jakiegoś czasu mam nawyk odpowiadania w sposób potwierdzający, używając zwrotu  Proste że tak. Już kilku nauczycieli, podłapując, że już któryś raz używam tego zwrotu, zwrócili mi uwagę, że nie powinienem odpowiadać tak nauczycielowi, że to nieuprzejme i że nie wypada. Osobiście, nie wydaje mi się to zwrotem potocznym, oraz nie czuje w takiej odpowiedzi większego lekceważenia niż przy zwykłym tak. Czy nauczyciele mają rację? Czy jest to język potoczny? Pozdrawiam.

 • W trasę! 

  24.01.2022

  Czy poprawne jest użycie przyimka z rzeczownikiem W trasę!, jeśli nie chodzi o podróż koncertującego muzyka? Mam wrażenie, że lepiej powiedzieć  W drogę!, a rzecz dotyczy szlaku turystycznego. Dziękuję za odp. i pozdrawiam :)

 • W czy we?

  24.01.2022

  Dzień dobry. Piszemy w Warszawie, ale we Wrocławiu. Jak powinniśmy zatem zapisać wyliczenie kilku miast? Czy forma  w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach jest błędna? Czy należy raczej napisać  w Warszawie, Katowicach i we Wrocławiu?

 • Sądek a sąd

  24.01.2022

  Dzień dobry,

  Interesuje mnie etymologia słów sąd (ocena, wyrok) i sądek (naczynie).

  W jaki sposób z jednego korzenia powstały słowa o tak różnym znaczeniu (wydaje się, jakby nie było między nimi żadnego związku) ?


  Pozdrawiam

 • Przymus a obowiązek

  23.01.2022

  Szanowni Państwo,

  zwracam się z pytaniem, jaka jest różnica pomiędzy słowami przymus i obowiązek. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że pracuje nad ustawą wprowadzającą obowiązek szczepień, który jednak nie będzie przymusem. Jak to rozumieć?


  Z poważaniem

 • Dom dziecka

  23.01.2022

  Szanowni Państwo,


  czy można określić, kiedy i w jakich okolicznościach pojawiło się wyrażenie dom dziecka i zastąpiło określenia w rodzaju sierociniec, dom sierot itp.? Spotkałem się z informacją, że zmiana ta nastąpiła po II wojnie światowej, ale bardziej na zasadzie domysłu niż potwierdzonego faktu.


  Z wyrazami szacunku

  Piotr Michałowski

 • Szczurzyć

  23.01.2022

  Chciałabym poznać wytłumaczenie zwrotu: szczurzyć oczy (uszy).

  Z góry pięknie dziękuję za wytłumaczenie

 • Symbole walut

  22.01.2022

  Szanowni Państwo,

  w języku angielskim znak dolara zapisujemy przed liczbą, np. $100, pomimo wymawiania danej kwoty analogicznie jak w języku polskim, tj. najpierw kwota, a następnie waluta.

  Jak zatem powinniśmy napisać po polsku 100 dolarów używając znaku "$"? Czy zrobimy to tak samo jak w j. angielskim, czy może powinniśmy przyjąć bardziej "spolszczoną wersję" i zapisywać to jako 100$?


  Pozdrawiam

  Szymon

 • Budowa składniowa wypowiedzeń

  22.01.2022

  Proszę o podpowiedź w związku z budową poniższych zdań złożonych. Jak nazwać podane wypowiedzi? Wyruszył w drogę, aby zwiedzić pobliskie muzea. Ponieważ rozpętała się ulewa, odwołano wyścigi motocyklowe.

  Dziękuję,

  pozdrawiam

 • Odmiana imion hiszpańskich

  22.01.2022

  Dzień dobry!

  Czy hiszpańskie imiona męskie zakończone na "-o" można odmieniać, czy lepiej zostawić je nieodmienione?

 • pytanie, a nie zapytanie

  21.01.2022

  Dzień dobry.

  Chciałabym się dowiedzieć, czy powinno się mówić "dzwonię do Ciebie z zapytaniem," ,czy raczej "dzwonię do Ciebie z pytaniem". Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego