Antagoniści czy antagnisty?

Szanowni Państwo,

Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości dotyczących odmiany wyrazu  antagonista w liczbie mnogiej. Która forma jest poprawna: antagonisty czy antagoniści? W dostępnych źródłach istnieje wiele sprzecznych informacji na ten temat.

Pozdrawiam

Katarzyna K

Szanowna Pani,

antagonista to wyraz wieloznaczny. W podstawowym znaczeniu jest nazwą męskoosobową ('ten, kto występuje przeciw komuś, zwalcza go') – w tym wypadku mianownik liczby mnogiej to (ci) antagoniści. Taką formę przybiera ten rzeczownik także w znaczeniu odnoszącym się do aktora grającego drugą co do ważności rolę w teatrze greckim.

W znaczenia medycznych ('mięsień działający w kierunku przeciwnym w stosunku do innego mięśnia' oraz 'ząb położony naprzeciwko zęba drugiej szczęki') jest to rzeczownik niemęskoosobowy, a zatem forma jego mianownika liczby mnogiej to (te) antagonisty

Z  pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski