Anthony de Mello

Chciałem zapytać o wymowę i odmianę nazwiska Anthony’ego de Mello. Przeczytałem, że był Hindusem pochodzącym z kolonii portugalskiej, a wśród innych osób noszących to nazwisko znalazłem tylko Brazylijczyków. W takim razie jest to chyba nazwisko portugalskie. Słyszałem, że nazwiska portugalskie zakończone na -o w pisowni kończą się w wymowie na -u i dlatego nie odmieniają się. Potwierdza to encyklopedia PWN, zalecająca wymowę nazwiska dyplomaty brazylijskiego: [dżi melu]. Czy i tutaj tak jest?
Nazwisko pochodzi najprawdopodobniej z Portugalii, nie oznacza to jednak, że należy je wymawiać z portugalska. Zwłaszcza że pojawiają się dodatkowe problemy, bo – o ile mogłem ustalić – są tu wahania fonetyczne, Portugalczycy mówią [de melo], Brazylijczycy [dżi melu]. Mam nadzieję, że zechcą się wypowiedzieć znawcy tych języków, ale nie zdziwiłbym się wcale, gdyby się okazało, że jest jeszcze więcej wariantów wymowy, zwłaszcza w wielkiej i bardzo ludnej Brazylii.
Lepiej będzie oprzeć wymowę na wzorcu angielskojęzycznym, przemawia za tym biografia Anthony’ego de Mello, który przez wiele lat studiował i działał w USA, a wszystkie jego książki ukazały się najpierw po angielsku. Proszę też zwrócić uwagę, że nosił znane tylko w języku angielskim imię Anthony. Wniosek: mówmy [de melo].
W odmianie najzręczniejsze będą formy typu Anthony’ego de Mello, Anthony’emu de Mello, Anthonym de Mello, tzn. nie odmieniane nazwisko poprzedzone odmienianym imieniem lub jakimś innym wyrazem charakteryzującym tę osobę.
Jan Grzenia