Apokalipsa

Szanowni Państwo,
Jak należy zapisywać nazwę: pokolenie spełnionej Apokalipsy czy pokolenie spełnionej Apokalipsy, a moze pokolenie apokalipsy spełnionej? Spotkałem się z wszystkimi trzema formami – czy któraś z nich jest jedyną poprawną, czy może wszystkie są dopuszczalne?
Dziękuję za odpowiedź
Ignacy Miś
Wielką literą pisana Apokalipsa to inaczej Objawienie św. Jana z Nowego Testamentu, zawierające wizję końca świata. Małą literą pisana apokalipsa to przenośne określenie czegoś przerażającego. W cytacie chodzi o spełnienie wizji świętego Jana, a zatem należy tu użyć wielkiej litery.
Odwrócony szyk wyrazów Apokalipsy spełnionej (zamiast spełnionej Apokalipsy) nadaje temu wyrażeniu charakter archaiczny.
Grzegorz Dąbkowski, prof., Uniwersytet Warszawski