Assamczyk

Dzień dobry.

Jak poprawnie nazwać mieszkańca stanu Assam w Indiach? Czy to jest Assamczyk?

Tak, mieszkaniec prowincji w północno-wschodnich Indiach to Assamczyk. Nazwę tę można spotkać m.in. w Księdze dżungli Rudyarda Kiplinga (tłum. Franciszek Mirandola, Wydawnictwo Polskie, Lwów–Poznań 1923), por. np.

  • Assamczyk, jadący tuż przed nim, obrócił się i zawołał: – Przyprowadź Czarnego Węża, by nauczył rozumu tego młodzika!
  • – Jesteś tu, malcze? – zawołał Assamczyk – To dobrze! Tobie powiem, boś pokazał, co znaczy odwaga.
Adam Wolański