Aula Leopoldina

Jak powinno się odmieniać nazwę własną typu: Aula Leopoldina?
Odmieniamy pierwszy człon nazwy, drugi pozostaje nieodmieniany, a więc: idę do/ku Auli Leopoldina, wyszedłem przed Aulę Leopoldina, stoję przed Aulą Leopoldina, mówię o Auli Leopoldina.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski

    Zdziwiła mnie opinia dra Grzeni, więc napisałem w sprawie odmiany nazwy Aula Leopoldina do prof. Jana Miodka. Jego zdaniem (cytuję): „Drugi człon powinien być odmieniony. I są tu dwa wyjścia: albo od dopełniacza decydujemy się na spolszczoną wersję przymiotnika (Auli Leopoldyńskiej [...]), albo substantywizujemy przy deklinowaniu łaciński przymiotnik dzierżawczy Leopoldina (Auli Leopoldiny [...])”.

    Od siebie dodam, że z tej pierwszej możliwości korzysta na ogół „Przegląd Uniwersytecki”, pismo Uniwersytetu Wrocławskiego. Poza tym Leopoldina funkcjonuje w mowie potocznej samodzielnie i co wtedy? Była też kiedyś akademia o tej nazwie.

    Zbigniew Lipecki