Austriacy w Hiszpanii

Szanowni Państwo,
chciałabym zapytać o poprawną wymowę słów Hiszpania i Austriacy. Ostatnio często słyszę „Austryjacy / Austrijacy” oraz „Hiszpańja”. Czy w pierwszym przypadku nie powinno się mówić „Austrjacy”, a z kolei w drugim słowie sylabę „nia” wymawiać tak samo, jak to czynimy w wyrazie śniadanie? Czy może oba warianty wymowy powyższych słów są prawidłowe?
Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
Natalia W.
Szanowna Pani,
poprawna wymowa nazwy Austriak to „Au-stryjak” oraz (rzadziej) z akcentem na 3. sylabę od końca: „Au-strjak”. Jeśli chodzi o Hiszpanię, to musi być tu słychać wyraźne [ńj], nie zaś samo [ń], a zatem: „Hiszpańja”, nie zaś „Hiszpania”.
Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski