Azerbejdżanie – Azerowie, azerbejdżański – azerski

 
Azerbejdżanie – Azerowie, azerbejdżański – azerski
3.01.2006
Mieszkańcy i język Azerbejdżanu to Azerowie i język azerski czy Azerbejdżanie i język azerbejdżański? Wątpliwość rodzi się, gdyż jeśli chodzi o mieszkańców, to różne encyklopedie podają raz jeden, raz drugi wariant, nigdy oba. Dziwi też fakt, że słowo Azerowie występuje w wynikach wyszukiwania Google cztery razy rzadziej niż Azerbejdżanie, a słowo azerski dwieście razy częściej niż azerbejdżański. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z wynikami podawanymi przez wyszukiwarki internetowe należy z różnych względów postępować ostrożnie. Przede wszystkim z tego powodu, że szukają one zwykle ciągów znaków, bez względu na ich znaczenie, np. po wpisaniu słowa „Azerbejdżanie” otrzymujemy przeważnie informacje o dokumentach, które zawierają formę miejscownika od nazwy państwa, a nie nazwę jego mieszkańców. W rezultacie bardzo trudno ustalić, jaka jest proporcja wyrazów Azerbejdżanie i Azerowie. Podobnie z przymiotnikami. Proszę wpisać do wyszukiwarki formę „azerbejdzanski” (bez polskich znaków), a wyniki zmienią się, i to bardzo.
Mieszkańców Azerbejdżanu najlepiej nazywać Azerbejdżanami, choć można w tym znaczeniu używać też synonimu Azerowie. Ta druga forma oznacza naród zamieszkujący Azerbejdżan, Armenię i północny Iran (zwany też Azerbejdżanami). Język nazywany jest zwykle azerbejdżańskim, rzadziej azerskim.
Wyrazy te są parami synonimów, a od nas zależy, czy wolimy użyć regularnie wyprowadzonych z nazwy państwa form Azerbejdżanin i azerbejdżański, czy tradycyjnych Azer i azerski.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!