Babcia i kot siedzieli na werandzie

Szanowna Poradnio!
Wiem, że należy mówić i pisać „Babcia i kot siedzieli” na werandzie, ale ciągle nie mogę zrozumieć, jak tę formę męskoosobową wytłumaczyć. Niedawno ten temat był poruszany, zabrakło jednak wyjaśnienia, skąd się bierze ta forma męskoosobowa.
Dziękuję.
Na ten temat możemy jedynie spekulować. Ponieważ babcia siedziała, a kot siedział więc forma siedzieli zapewnia pewien kompromis między – jak widać – wykluczającymi się wymaganiami składniowymi rzeczowników.
Wybór właściwej formy orzeczenia towarzyszącego tzw. podmiotom szeregowym to jedno z trudniejszych zagadnień polskiej składni. Istniejące opisy uzgodnienia podmiotu szeregowego z orzeczeniem ujmują to zjawisko w dużym uproszczeniu.
Mirosław Bańko, PWN