Babel

Dzień dobry!

Byłam ostatnio w klubokawiarni o nazwie Babel. Prowadzący koncert powitał nas w Bablu. Czy nie powinien powiedzieć w Babelu?

Pozdrawiam
Nazwa Babel w użyciu biblijnym jest nieodmienna, jednak w zastosowaniach wtórnych staje się takim samym wyrazem jak inne. Rzeczowniki zakończone na -el na ogół gubią [e] (inaczej mówiąc – dochodzi w nich do oboczności e:ø), por. wróbelwróbla, Wedel – Wedla, rubel – rubla, pudel – pudla itd. (choć są i takie, w których ta wymiana nie występuje, por. Wawel – Wawelu). Jak widać, prowadzący koncert posłużył się typowym wzorcem odmiany.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski