Bajtlowo Kraina przy „Annie”

Witam, nasze przedszkole (na Śląsku) będzie miało nadane imię «Bajtlowo Kraina przy "Annie"». Bajtel w gwarze śląskiej to dziecko, natomiast "Anna" to zamknięta już kopalnia węgla kamiennego nieopodal naszego przedszkola. Ponadto dzięki niej istniejemy. Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis nazwy, wszystko w cudzysłowie czy tylko "Anna", czy na logo przedszkola też powinien być cudzysłów? Proszę o radę.

Serdecznie pozdrawiam

Nazwy instytucji, firm czy marek produktów i usług nie są zasadniczo ujmowane w cudzysłów, kiedy występują w swojej podstawowej funkcji identyfikacyjnej. Wyjątek stanowią tzw. człony identyfikujące w wielowyrazowych nazwach własnych instytucji, por. np. Polskie Biuro Podróży „Orbis”, Polskie Linie Lotnicze „Lot”. Użycie tu cudzysłowu nie jest jednak obowiązkowe.

Przywołana w pytaniu nazwa własna przedszkola jest o tyle nietypowa, że zawiera w sobie człon innej nazwy własnej (człon identyfikujący pochodzący z nazwy: Kopalnia Węgla Kamiennego „Anna”). W takiej sytuacji uprawnione byłoby ujęcie tego członu nazwy w cudzysłów typograficzny („”): Bajtlowo Kraina przy „Annie”, ewentualnie w logotypie w cudzysłów ostrokątny («» lub »«): Bajtlowo Kraina przy «Annie». Cudzysłów ostrokątny może być bowiem zastosowany nie tylko do wyróżnienia cytatu w cytacie, lecz także – w zastępstwie cudzysłowu standardowego – w ozdobnej typografii, a taka niewątpliwie jest właściwa dla logotypu. W zwykłej korespondencji, kiedy nazwa przedszkola nie będzie prezentowana w formie logotypu, lecz tekstu, należy rzecz jasna stosować cudzysłów standardowy: Bajtlowo Kraina przy „Annie”.

Adam Wolański