Bartek

Chciałabym nadać swojemu synowi imię Bartek, chciałam się dowiedzieć od jakiego imienia pochodzi to zdrobnienie – od Bartłomieja czy Bartosza?

Z góry dziękuję.

Imię Bartek może być zdrobnieniem i od Bartłomiej, i od Bartosz. Bartosz to forma pochodna od Bartłomiej, ale znana od bardzo dawna (najstarsze zapisy z pocz. XIII w.).

Uwaga: obowiązujące przepisy prawa zabraniają nadawania imion mających formę zdrobnienia (art. 50 Prawa o aktach stanu cywilnego, tekst dostępny pod adresem https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140001741/U/D20141741Lj.pdf).

Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski