Benoe

Dzień dobry. Proszę o podpowiedź, jak odmieniać nazwisko Atanazego Benoe... (no właśnie: Benoego? czy nie odmieniać?). Nie jest typowym nazwiskiem zakończonym na -e, o których wiem, że odmieniają się przymiotnikowo. Tu "o" przed -e trochę zmienia postać rzeczy - a może nie? Poza tym nie znalazłam pochodzenia nazwiska, zapewne obcego, ale skąd konkretnie - nie wiem, a to może by coś wyjaśniło również w kwestii odmiany. Będę wdzięczna za wyjaśnienie. Pozdrawiam serdecznie

Teresa

Anastazy Benoe to Polak, uczestnik dwóch powstań narodowych (listopadowego i styczniowego). Mimo że nazwisko ma być może pochodzenie obce, to odmieniamy je jak każde nazwisko męskie zakończone na -e, czyli przymiotnikowo (Benoego, Benoemu itd.).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski