Bez przecinka

Dzień dobry,

Chciałam uzyskać informację , czy wypowiedzeniach rozpoczynającym się od wyrazu po należy wstawić przecinek.

Po śniadaniu udaliśmy się na grzybobranie.

Po kilku próbach udało mu się wszystko.

Po tym wszystkim wiedziałam, co zrobić.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

nie jest istotne, od jakiego wyrazu rozpoczyna się dany element – ważne jest jedynie to, czy mamy do czynienia z częścią zdania pojedynczego, czy też ze składowym zdaniem (zawierającym orzeczenie).

Części zdania pojedynczego nie rozdzielamy od siebie przecinkiem. W przytoczonych przez Panią zdaniach elementy elementy po śniadaniu, po kilku próbach, po tym wszystkim to okoliczniki, a zatem oddzielenie ich przecinkiem od orzeczenia byłoby błędem.

 Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski