Bild

Jak poprawnie odmienić niemiecki dziennik Bild: Bildu czy Bilda? Proszę o uzasadnienie. Dziękuję bardzo.
Jak pokazuje internetowe Archiwum Gazety Wyborczej, formy Bilda używa się trzykrotnie częściej niż Bildu (może przez analogię do Spiegla?). Bild znaczy 'obraz', zatem w znaczeniu tego słowa trudno znaleźć argument za wyborem jednej albo drugiej końcówki. Polskie rzeczowniki męskorzeczowe często mają końcówki oboczne, por. obrazu, ale bohomazu lub bohomaza. Nie będzie więc błędem, jeśli i Bild będziemy odmieniać raz tak, raz inaczej. Byle tylko w granicach jednego tekstu stosować jedną formę, bo konsekwencja zawsze jest mile widziana.
Mirosław Bańko