Bitcoin

Szanowni Państwo!
Moje pytanie dotyczy kryptowaluty: bitcoin. Czy nie powinno się zawsze używać małej litery? Pisownia jest różna, odmiana także. Na przykład: technologia Bitcoin (czy nie bitcoina?), określił Bitcoina, dołącza do świata Bitcoin. Widziałam również tytuł artykułu: Handel bitcoin w Danii (czy nie bitcoinami?), California nadaje Bitcoinowi… .
Jeśli mogłabym poprosić o wzór odmiany oraz kiedy stosować wielką, a kiedy małą literę.
Z wyrazami szacunku
BP
Wyraz bitcoin [czyt. bit kojn] to nazwa zdecentralizowanej, ponadnarodowej cyfrowej waluty oraz odpowiadającej jej jednostki monetarnej. W angielszczyźnie pierwsze ze znaczeń jest nazwą własną, dlatego w tym właśnie znaczeniu używana jest w tekstach anglojęzycznych wielka litera (Bitcoin, także BitCoin). W polszczyźnie używamy w obu znaczeniach małych liter.
Wyraz został utworzony od angielskiego skrótu bit (od bi(nary) (digi)t, ‘cyfra dwójkowa’) oraz rzeczownika coin (‘moneta’). Dlatego też w polszczyźnie oprócz formy bitcoin występuje czasami wyraz bitmoneta.
Wyraz bitcoin jest odmiennym rzeczownikiem rodzaju męskiego (nieżywotnym): D. bitcoina, C. bitcoinowi, N. bitcoinem, Ms. bitcoinie, l.mn. M. bitcoiny, D. bitcoinów, C. bitcoinom, N. bitcoinami, Ms. bitcoinach. Biernik – jak w wypadku innych jednostek monetarnych – jest równy dopełniaczowi.
W znaczeniu waluty wyraz bitcoin nie ma liczby mnogiej, por.
Dla milionów fanów bitcoina na świecie decyzja niemieckiego resortu finansów, legalizująca prywatny obrót tą walutą, to początek nowej epoki. Wierzą, że w ślad za Niemcami pójdą pozostałe kraje Unii, potem USA, a niedługo cały świat uzna bitcoina za normalną walutę, jak dolara, euro czy funta.
Adam Wolański