Blik

Dzień dobry,

która forma jest poprawna: płatność BLIK-iem czy płatność BLIKIEM?

Z wyrazami szacunku

Agnieszka

Nie udało mi się znaleźć informacji na temat pochodzenia nazwy blik, a ona by wiele wyjaśniała. Jeśli bowiem jest to skrótowiec (czyli wyrażenie stworzone z pierwszych liter jakiejś nazwy, jak np. PRLPolska Rzeczpospolita Ludowa), to uzasadniony jest zapis wersalikami (BLIK). Wówczas końcówki przypadków zależnych oddziela się od formy podstawowej łącznikiem (np. BLIK-iem). Jeśli jednak wyraz nie jest skrótowcem, to nie ma powodu, by zapisywać go wersalikami – zapisujemy go jak każde inne słowo, czyli blik (oraz: płatność blikiem). Taki zapis jest zresztą możliwy, gdy skrótowiec „odrywa się” od swej pierwotnej nazwy i w świadomości użytkowników języka funkcjonuje niezależnie od niej. A zatem, jeśli blik jest skrótowcem, to żyje już własnym życiem i śmiało można (a moim zdaniem: trzeba) zapisywać go małymi literami. Zapis: BLIKIEM jest możliwy tylko wtedy, gdy świadomie stosujemy wersaliki (np. by podkreślić element tekstu) dla wyrazu, który zwyczajowo zapisuje się małymi literami.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Czasami warto zapytać u źródła: „Nazwa BLIK jest adaptacją i reinterpretacją polskiego rzeczownika „blik”, oryginalnie pochodzącego od niemieckiego Blick – spojrzenie, rzut oka, mignięcie. W brzmieniu i zapisie jest podobna do istotnych dla marki pojęć „blisko”, „link” oraz „click”. Komunikuje istotne dla platformy mobilnej wartości, jakimi są szybkość, dostępność, przejrzystość, technologiczne zaawansowanie i łatwość działania. Chociaż nazwa w logo zapisana jest małymi literami, w tekście, tam, gdzie jest to możliwe, należy zapisywać ją wersalikami. Jest to sposób na to, aby nazwa pozostała wyodrębniona jako istotny element przy wszelkich rozbudowanych formach uzupełniających nazwy. Warto również podkreślić, że nazwę i wszystkie jej formy uzupełniające należy pisać bez cudzysłowu.”

    Magdalena
zgłoś uwagę

Znaleziono w książkach Grupy PWN

Trwa wyszukiwanie...