Bodo

Dzień dobry, czy w języku polskim można w jakikolwiek sposób odmienić nazwisko Bodo (Eugeniusz Bodo)? Jeśli tak, jak wyglądałaby taka odmiana? Dokonać tego trzeba według wzorca męskiego czy żeńskiego? Jeśli nie, dlaczego nie można odmieniać tego nazwiska?
Z poważaniem
Agata Antoniewicz
Bodo to pseudonim artystyczny, jednak nie z tego powodu nie jest on odmieniany. O pozostawianiu go w formie mianownikowej zadecydował zapewne po części zwyczaj, a po części brak rozpoznania co do jej pochodzenia. Nie wiemy, czy traktować ją jako nazwę słowiańską (wówczas zastosowalibyśmy wzorzec żeński: Bodo, Body, Bodzie itd.) czy niesłowiańską (wówczas posłużylibyśmy się wzorcem męskim: Bodo, Boda, Bodowi / Bodu itd.). Aktor był, jak wiadomo, pół Polakiem pół Szwajcarem, a więc w grę wchodzą obie możliwości.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski