Bono

Dzień dobry!
Mam problem z pseudonimem wokalisty U2 – Bono. Niektórzy odmieniają go przez przypadki, inni twierdzą, że tego robić nie należy – która opinia jest zgodna z regułami języka polskiego?
Nasza gramatyka nie stwarza przeszkód, żeby tę nazwę odmieniać, podobnie jak inne znane wyrazy o podobnym zakończeniu, np. Benito, Pedro. Przeszkody są natury pragmatycznej. Po pierwsze, formy odmienne Bona, o Bonie są identyczne z tymi, które pochodzą od bon, bona, co może stwarzać różne problemy w komunikacji. Po drugie, nieodmienność jest często sygnałem obcości wyrazu, a to utrudnia albo uniemożliwia odmianę wielu wyrazów, np. porno, rodeo.
Formy odmienne pseudonimu Bono pojawiają się – jak sądzę – głównie w języku mówionym, co należy uznać za naturalne. W piśmie zachowujemy większą ostrożność, unikając odmiany.
W razie wątpliwości zrezygnujmy z odmieniania pseudonimu lidera grupy U2.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski