Brak jest…

Dzień dobry.
Panie Profesorze, zwracamy się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie poprawności stwierdzenia brak jest. Jest to połączenie wyrazów często używanych w pismach urzędowych zaprzeczających istnieniu czegoś, np. „Brak jest w aktach pisma z dnia…” lub „Brak jest w archiwum akt osobowych…”.
Pozdrawiamy serdecznie i oczekujemy na odpowiedź,
Anna Kopala, Magdalena Krasna, Marta Przewłocka i Mariusz „bez nazwiska” :-)
Brak podstaw (albo: Brak jest podstaw), aby to wyrażenie zakwestionować. Słowo brak pełni tu funkcję czasownika, odmienia się tylko przez czasy i tryby, a jego czas teraźniejszy to właśnie brak jest, krócej – brak.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski