Brzana

Moje pytanie brzmi jaka jest poprawna odmiana nazwy miejscowości Brzana?

- Jestem z Brzanej czy z Brzany?

Urzędowy wykaz nazw miejscowości (zamieszczony w Obwieszczeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 4 sierpnia 2015 r.) notuje tylko jedną miejscowość o nazwie Brzana, w powiecie gorlickim. Ma ona odmianę rzeczownikową, a zatem przybierze takie formy, jakie przybierają rzeczowniki żeńskie, np. piana, altana czy rana. Powiemy więc: jestem z Brzany, zmierzam ku Brzanie, jadę przez Brzanę, jestem w Brzanie, interesuję się Brzaną.

Dodam też, że słowniki notują rzeczownik pospolity brzana 'Barbus, ryba słodkowodna żyjąca w rzekach europejskich, azjatyckich i afrykańskich' (definicja z Wielkiego słownika języka polskiego ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN; wersja elektroniczna).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski