Budny czy Budna?

Witam!
Nazywam się Joanna Budny, moja mama, babka i prababka oraz wszystkie ciotki, kuzynki również mają na nazwisko Budny. Niestety moja siostra ma problem z nazwiskiem, ponieważ w jej szkole pojawił się polonista, który na kartkówkach poprawia jej nazwisko na Budna. Czy są ku temu jakieś podstawy?
Joanna Budny
Jeśli w metryce widnieje nazwisko Budny, i ktoś tak się podpisuje, powinno tak pozostać, bo ma to znaczenie i z prawnego, i z gramatycznego punktu widzenia. Konsekwencje gramatyczne są takie, że nazwisko żeńskie Budny będzie nieodmienne, zaś formę Budna trzeba odmieniać.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski