Byćbycie, pisaćpisanie, mieć – ?

Szanowni Państwo,
jak brzmi gerundium od czasownika mieć?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Czasownik mieć nie ma swej formy rzeczownikowej. W czasach PRL-u opowiadano sobie żart, w którym milicjant ukarał kierowcę „za niemanie świateł” – był to powód do kpin z nieznajomości języka ojczystego przez przedstawicieli władzy.
Z historycznego punktu widzenia za gerundium od mieć można uznać rzeczownik mienie, który kiedyś oznaczał to, co dziś oznacza posiadanie. Jest on kontynuantem prasłowiańskiego *jьmĕnьje, utworzonego od „przodka” polskiego czasownika mieć, czyli *jьmĕti.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski