Być dobrym w czymś

Dzień dobry,

Czy należy mówić, że ktoś jest dobry w siatkówce, koszykówce, tenisie, czy raczej, że jest dobry w siatkówkę, koszykówkę, tenisa?

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

poprawna konstrukcja to być dobrym w czymś (dobry w+ Msc.), a zatem: jest dobry w siatkówce, była dobra w rachunkach. Wyrażenie dobry w coś (dobry w+ B.) powstało najprawdopodobniej pod wpływem potocznego (nieskodyfikowanego) zwrotu: umieć w coś (on umie w internety, umiem w matmę).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Szanowna Pani, nigdy nie spotkałem się ze zwrotem: „umieć w coś”, natomiast setki razy (w różnych stronach Polski) ze zwrotem „byś dobrym w coś”. Ponadto żeby mogło dojść do takiego przesunięcia, trzeba by udokumentować zwroty z takim samym „czymś” – raczej nie ma przejścia z „on umie w matmę” do „on jest dobry w siatkówkę”. Z tych dwóch względów pozwolę sobie wyrazić wątpliwość co do związku genetycznego między nimi. W zamian zaproponuję inne, prawdopodobniejsze moim zdaniem wyjaśnienie. Zwrot „on jest dobry w siatkówkę”, jest po prostu skrótem myślowym z poprawnego „on jest dobry w grze w siatkówkę”. Każdy znany mi zwrot „dobry w coś” odnosi się do jakiejś gry, czy w sensie dosłownym, jak wyżej, czy w sensie przenośnym, jak w „oni są dobrzy w te klocki”.

    Maciej St. Zięba