Być gotowym

Szanowni Państwo,

zastanawia mnie, w jakim przypadku użyć przymiotnika gotowy w funkcji orzecznika w zdaniu np. Idę wymienić walutę, żeby być ******* na wyjazd do Hiszpanii. Czy będzie to mianownik, tj. gotowy, czy może miejscownik, gotowym? Umieszczając w takiej sytuacji rzeczownik, wskazywałby on na konieczność formy miejscownikowej, aczkolwiek wydaje mi się, że forma mianownikowa w tym przypadku jest coraz częściej obecna choćby w codziennej mowie.

Z wyrazami szacunku,

Antoni

Szanowny Panie,

poprawna konstrukcja to: być gotowym. Po czasowniku być w bezokoliczniku przymiotnik przyjmuje postać narzędnika (nie: miejscownika).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski